Ból głowy, zablokowany nos i zaburzenia węchu to typowe objawy zatkanych zatok. Gdy drogi oddechowe nie chcą się oczyścić, wiele osób sięga po domowe sposoby, które mają przynieść ulgę. Czy one naprawdę działają? Sprawdź, jak w naturalny sposób ułatwić udrożnienie zatok.
Dieta i nawadnianie, czyli wsparcie od wewnątrz
Na początek coś mniej oczywistego, ale równie ważnego, jak metody stosowane miejscowo. Picie odpowiedniej ilości wody powoduje upłynnienie śluzu w zatokach i ułatwia jego odpływ, może więc przyspieszyć oczyszczanie dróg oddechowych. Wskazane jest picie co najmniej 2-2,5 l wody na dobę, przy czym możesz dostarczać ją na różne sposoby – w formie herbat, zup czy koktajli.
Co więcej, odpowiednie nawodnienie organizmu wspiera kondycję błony śluzowej nosa i zatok. Drobnoustroje alergeny i inne zanieczyszczenia mocno ją podrażniają, ponadto powietrze o zbyt niskiej wilgotności (co jest częstym zjawiskiem przy ogrzewaniu lub klimatyzacji) powoduje jej nadmierne wysuszenie. Woda dostarczana do śluzówki od wewnątrz nawilża ją, a tym samym wspiera jej funkcje obronne przed czynnikami zewnętrznymi.
Drugą ważną kwestią jest dieta. W swoim jadłospisie możesz przemycić wiele produktów spożywczych wspomagających układ oddechowy i odpornościowy. Walkę z infekcją wesprze np. czosnek – zawarta w nim allicyna zwalcza zarówno bakterie, jak i wirusy. Inne produkty spożywcze wspierające zdrowie zatok to:
- cebula,
- imbir,
- miód,
- czarnuszka,
- czarny bez.
Inhalacje, okłady i płukanie nosa, czyli klasyka wśród domowych sposobów na zatoki
W przypadku bólu i ucisku zlokalizowanego wokół zatok (czoło, policzki) pomocne są ciepłe okłady, które miejscowo usprawniają krążenie. Możesz je wykonać z gotowych kompresów żelowych dostępnych w aptekach lub nagrzanego ręcznika.
W celu oczyszczenia dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny stosuje się płukanie zatok z wykorzystaniem specjalnych butelek i saszetek do przygotowania roztworu. Płyn jest wtłaczany jednym nozdrzem i wypływa drugim, zbierając ze śluzówki zanieczyszczenia i wydzielinę. Popularnym rozwiązaniem są również inhalacje:
- parowe – polegają na wdychaniu pary wodnej z dodatkiem olejków eterycznych. Mogą ułatwić oddychanie i złagodzić blokadę nosa,
- z wykorzystaniem nebulizatora – stosuje się do nich roztwory soli (NaCl) o różnych stężeniach. Niższe pomagają nawilżyć i oczyścić śluzówkę, a wyższe mogą upłynnić wydzielinę i zmniejszyć obrzęk nosa[1].
Doustne leki ziołowe – nowoczesne podejście do tradycyjnych metod
Domowe sposoby na zatoki to także leki ziołowe podawane doustnie. Bazują one na naturalnych substancjach aktywnych, np. olejkach eterycznych. Odpowiednio dobrane działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, a co najważniejsze – upłynniają zalegającą w zatokach, gęstą wydzielinę. Takie działanie wykazują olejki:
- eukaliptusowy,
- mirtowy,
- cytrynowy,
- pomarańczowy.
Dodatkowo wspomagają one ruchy rzęsek obecnych na nabłonku dróg oddechowych, których zadaniem jest transport śluzu na zewnątrz. Wszystko to sprawia, że taka kompozycja olejków pomaga oczyścić zatoki z wydzieliny i przywrócić ich fizjologiczne funkcje[2].
Zatkane zatoki potrafią skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Domowe metody, takie jak inhalacje czy leki ziołowe, w większości przypadków mogą wystarczyć do złagodzenia tych uciążliwych dolegliwości. Jeśli jednak nie odczujesz po nich poprawy, warto skonsultować się z lekarzem.
[1] Woś, J., & Remjasz, A. (2019). Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny, 8(1), 16-26.
[2] Rapiejko P., Talik P., Jurkiewicz D., Nowe możliwości leczenia ostrego zapalenia zatok przynosowych zgodnie z EPOS 2020, Otolaryngologia Polska 2021, 76(1): 29-39.