Jak oceniasz nowy serwis?

Powiatowi mistrzowie warcabów

Znamy najlepszych zawodników gry w warcaby. Odbył się II Powiatowy Turniej Warcabowy im. Edmunda Bojanowskiego. Wystartowały w nim drużyny czteroosobowe z terenu powiatu gostyńskiego. Turniej odbywał się w dwóch kategoriach:w kategorii szkół podstawowych grano na planszach z 64 polami, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych na planszach z 100 polami. W turnieju wzięło udział sześćdziesięciu zawodników.         

          

                Warcaby to gra planszowa, która powstała w XII w. najprawdopodobniej na południu Europy. Gra posiada wiele odmian, spośród których dyscypliną sportową są jedynie warcaby polskie,  nazywane też międzynarodowymi. W większości krajów gra odbywa się jednak przeważnie na planszy posiadającej 64 pola, z wykorzystaniem 24 pionków (po 12 dla każdego z graczy). Warcaby polskie (warcaby stupolowe zwane też międzynarodowymi) –  to dyscyplina sportowa będąca międzynarodową odmianą gry planszowej - warcaby. Powstała we Francji w pierwszej połowie XVIII w., a jej główną różnicą od warcabów standardowych jest zwiększony rozmiar planszy z 64 do 100 pól.

Zawody odbyły się 22.03.2019 r. w Zespole Szkół Rolniczych im. Gen. Józefa Wybickiego w Grabonogu (22.03.2019 r.). W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Kunowie, II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Piaskach, a III miejsce zajęła Szkoła Podstawowa Nr 5 w Gostyniu. Natomiast w  kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła drużyna z reprezentująca Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli, II miejsce wywalczyła drużyna Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu(I), a III miejsce zajęła drużyna również z Zespołu  Szkół Rolniczych w Grabonogu (II).

W ramach turnieju wyłonieni zostali też zwycięzcy indywidualni w poszczególnych kategoriach. W szkołach podstawowych I miejsce zajął Mikołaj Mogilnicki (SP w Kunowieo),  II miejsce zajął Patryk Kurt (SP w Piaskach), III miejsce zajął Miłosz Jańczak (SP w Zimnowodzie), natomiast w kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajął Eryk Szymkowiak (ZSR w Grabonogu), II miejsce Mateusz Piniewski (ZSOiZ w Pogorzeli), a III miejsce Klaudia Pieczak ( ZSR w Grabonogu).

Nagrody wręczył Wicestarosta  Gostyński Janusz Sikora.

Organizatorami turnieju były: Młodzieżowa Świetlica Środowiskowa W Pogorzeli z miejscem prowadzenia działalności w Pogorzeli, Gostyniu i Krobi oraz Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu. Wsparcia udzieliło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.


Źródło: PCPR

Realizacja: EuMedia, Hosting: V11.pl

Copyright 2006-2020 PCPR.info All right Reserved

stat4u