Inne w kategorii
- [PCPR Gostyń] ZOSTAŁO JESZCZE KILKA SKARBON STACJONARNYCH (17 styczeń 2021)
- [PCPR Gostyń] RUSZYŁY SKARBONY STACJONARNE - ZAŁOŻ SWOJĄ W FIRMIE LUB PLACÓWCE (9 styczeń 2021)
- [PCPR Gostyń] Szukasz wsparcia? Lista jednostek nieodpłatnej pomocy (6 styczeń 2021)
- [PCPR Wieruszów] ZMIANA ADRESU STRONY INTERNETOWEJ PCPR W WIERUSZOWIE ORAZ ADRESÓW E-MAIL (5 styczeń 2021)
- [PCPR Gostyń] Projekt W rodzinie siła - podsumowanie (4 styczeń 2021)
- [PCPR Gostyń] Zagraj w Największej Orkiestrze Świata (31 grudzień 2020)
- [PCPR Wieruszów] Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wieruszowie w dniu 31 grudnia 2020 r. (czwartek) będzie czynne do godz. 14.00. (31 grudzień 2020)
- [PCPR Płońsk] Turnusy rehabilitacyjne 2021 (30 grudzień 2020)
- [PCPR Gostyń] Apel w sprawie mrozów i chłodów (27 grudzień 2020)
- [PCPR Gostyń] Mikołaje zdążyły przed wigilią (25 grudzień 2020)

Jak podaje dzisiejsza Gazeta Prawna, Izba Skarbowa w Katowicach rozstrzygnęła kwestię, dotyczącą możliwości odliczenia w zeznaniu podatkowym zakupu kanapy narożnej tapicerowanej w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Według katowickiej Izby Skarbowej zakup kanapy dla osoby niepełnosprawnej nie może zostać odliczony w ramach ulgi rehabilitacyjnej w związku z tym, iż kanapa nie jest sprzętem rehabilitacyjnym zalecanym przez lekarza.
Sprawa, którą zajmowała się Izba dotyczyła podatniczki, która jest osobą niepełnosprawną ruchowo i porusza się o kulach. Zdecydowała się na zakup odpowiedniej dla siebie wysokości i twardośći kanapy, ponieważ jej dotychczasowy tapczan uniemożliwiał jej siadanie i podnoszenie się z niego. Według podatniczki, koszty poniesione przez nią na zakup kanapy powinny zostać odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Z takim stanowiskiem nie zgadzał się jednak dyrektor katowickiej Izby Skarbowej. Zgodnie bowiem z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) podstawę od obliczenia przychodu stanowi uzyskany w danym roku dochód pomniejszony m.in o kwoty wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, które osoba niepełnosprawna poniosła w danym roku rozliczeniowym. Z treści art. 26 ust. 7a ustawy o PIT wynika, że za wydatki rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione m.in. na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. Według ustawodawcy do niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych przedmiotów zalicza się sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne mające cechy sprzętu, urządzeń czy narzędzi indywidualnych, które są niezbędne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiają jej wykonywanie czynności życiowych. Decyzję o tym, czy dane urządzenie jest niezbędne w rehabilitacji podejmuje lekarz specjalista.
W przypadku tej podatniczni lekarz specjalista nie stwierdził, że narożna kanapa tapicerowana stanowi dla wnioskodawczyni sprzęt niezbędny w rehabilitacji oraz ułatwiający wykonywanie czynności życiowych. Dlatego też Izba Skarbowa w Katowicach zdecydowała, że kanapa ta nie może zostać odliczona w ramach ulgi rehabilitacyjnej.