Inne w kategoriiZobacz więcej (archiwum)

Jak oceniasz nowy serwis?

Koncerny blokują dostęp do tanich leków

 
Tańsze zamienniki leków przynoszą i pacjentom i budżetowi państwa oszczędności w wysokości ok. 7 mld zł rocznie. Kwota ta byłaby jeszcze wyższa, gdyby koncerny farmaceutyczne tak zaciekle nie broniły swojego rynku. O prawa polskich producentów kopii leków upomniało się Europejskie Stowarzyszenie Wytwórców Leków Generycznych.

Na polskim rynku farmaceutycznym trwa walka między producentami leków oryginalnych i ich zamienników. Po 26 października spodziewana jest wizyta dyrektora Europejskiego Stowarzyszenia Leków Generycznych. To gest poparcia Europy dla krajowych producentów tańszych kopii leków o takim samym działaniu i praktycznie identycznym składzie chemicznym co ich droższe odpowiedniki. Ta manifestacja wsparcia jest potrzebna bo duże koncerny coraz częściej blokują konkurencję z naszego regionu, uniemożliwiając wprowadzanie do obrotu tańszych odpowiedników.

„Lekowa wojna” toczy się także w sądach. Procesy głównie dotyczą wygasających patentów i sposobu wyprodukowania leku. Nie wiadomo jednak ile takich spraw jest obecnie w toku, bo nikt nie prowadzi ich ewidencji, a i same firmy też się do nich oficjalnie nie przyznają. Także dlatego, że na wyprodukowanie leku innowacyjnego duże koncerny muszą wydać kilkaset milionów euro, a wytwórcy generyków nie ponoszą żadnych kosztów.

Firmy się spierają i walczą ze sobą, a najgorzej wychodzi na tym pacjent. Bo im mniejsza konkurencja w danym segmencie, tym wyższe ceny lekarstw. Komisja Europejska policzyła, że wprowadzenie do sprzedaży leków generycznych powoduje, że już w pierwszym roku średni poziom ceny leku oryginalnego spadał od 20 do nawet 90 proc. Według Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, dzięki tańszym zamiennikom leków, pacjenci zaoszczędziliby rocznie ok. 7 mld zł.

Tymczasem, żeby opóźnić wejście leku genetycznego na rynek, koncerny stosują cały wachlarz działań – np. zasypywanie wnioskami o wydanie patentu dla leku już chronionego, ingerowanie w procedury administracyjne na etapie rejestracji leku albo wpisywania go na listę refundacyjną oraz
wytaczanie spraw sądowych producentom generyków i czarny PR. 
 


Realizacja: EuMedia, Hosting: V11.pl

Copyright 2006-2021 PCPR.info All right Reserved

stat4u